Sort by
Sort by

Izvori proteina biljnog porekla tokom posta

Period posta donosi promene u svakodnevnoj ishrani, ali na ovo možete gledati kao na priliku da isprobate nove kombinacije. Iako namirnice na bazi biljaka često skrivaju više hranljivih sastojaka nego što ste mislili, važno je da tokom posta unesete sve potrebne materije - poput proteina.
Izvori proteina biljnog porekla
 

Ispod je dat spisak 6 proteina biljnog porekla koji će osigurati uravnoteženu ishranu tokom posta.

Kinoa

Kinoa je deo drevne porodice žitarica, nazvana na ovaj način jer se uzgajala hiljadama godina i pretrpela je vrlo malo genetskih promena. Pored značajne količine proteina, kinoa, sadrži i puno drugih hranljivih sastojaka, poput gvožđa i magnezijuma, ali i veću količinu vlakana od mnogih drugih žitarica.

Uopšte, pirinač možete zameniti kinoom u svim receptima, ali ova divna žitarica je savršena za salate, supe i variva.

Tofu

Tofu je svestrana biljna hrana napravljena od sojinog mleka. Generalno, soja je veoma popularna za vegetarijance zbog visokog sadržaja proteina, gvožđa, kalcijuma i fosfora.

Da biste uživali u svestranosti tofu sira, važno je napomenuti da će ova hrana poprimiti mirise sosa ili hrane u kojoj se kuvala. Pokušajte da u tiganju pomešate malo sojinog sosa sa omiljenim začinima, susamovim uljem i malo meda, a zatim dodate seckani beli luk i drugo povrće.

Takođe možete dodati tofu u svoj jutarnji smoothie za dodatni izvor proteina za vaš posni obrok!

Pasulj

Pored visokog sadržaja proteina, pasulj sadrži i mnoge korisne supstance za vaše telo, poput gvožđa, cinka, magnezijuma i vlakana. Uopšteno se preporučuje za poboljšanje varenja, a njegova tekstura može zameniti životinjske proteine u mnogim jelima. Na primer, možete se odlučiti za burger od pasulja ako želite poslasticu tokom posta.

Za burgere od pasulja, pomešajte kutiju pasiranog crvenog pasulja sa dve kriške hlebnih mrvica, malo crnog luka koje ste prethodno pripremili, nekoliko kašika brašna i omiljene začine, a zatim možete pripremiti burgere u malo zagrejanom tiganju.

Leblebije

Leblebije imaju visok sadržaj vlakana i proteina i nezamenljive su u mediteranskoj ishrani. Mogu se konzumirati u salatama i varivima, ali jedna od najpopularnijih namirnica na bazi leblebije je humus. Kombinujte dve kutije leblebija sa maslinovim uljem, namazom od susama (poznat i kao tahini), dva čena belog luka, so, biber, kumin i limunov sok. Možete da eksperimentišete kada su u pitanju količine kako biste dobili savršen humus za vas ili možete da dodate druge arome, poput paprike.

Bademi

Bademi su odličan izvor proteina - samo 100 g badema sadrži 21,15 g proteina. Bademi su takođe bogati vitaminom E, što znači da su važan izvor antioksidanata. Ovo može da vam pomogne u održavanju težine. Takođe, konzumiranje badema može da bude korisno za kardiovaskularno zdravlje i može da pomogne u sprečavanju dijabetesa.

Preporučljivo je da se bademi konzumiraju sa opnom da bismo uživali u svim hranjivim sastojcima. Pokušajte da zamenite jednu od dve preporučene grickalice na dan sa šakom badema. Tokom posta možete da dodate seckane bademe u salatu, sojin jogurt ili sojino mleko sa žitaricama.

Puter od kikirikija

Puter od kikirikija je hrana puna hranljivih supstanci koje dugoročno na umeren način moguda budu korisne vašem telu. Osim što je ukusan, puter od kikirikija sadrži proteine, magnezijum, kalijum i vitamine E i B6. Iako se savršeno konzumira ujutro na kriški raženog hleba, puter od kikirikija možete da dodate i u preliv za salatu. Samo pomešajte po dve kašike sledećih sastojaka: puter od kikirikija, soja sos, med i sirće. Zatim dodajte beli luk, đumbir i malo vode da postignete željenu konzistenciju.

Sa toliko ukusnih opcija, čak i nećete znati da je post!

Za više informacija, pratite nas na Facebook-u.