Novi Sad, 23. maj - Program regenerativne poljoprivrede, koji kompanija Nestlé već četvrtu godinu sprovodi na srpskim njivama, doneo joj je nagradu Najbolji u agrobiznisu na 91. Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu. Prestižno priznanje dodeljeno je u potkategoriji Najbolji u sprovođenju strategije zaštite životne sredine i ekologije. Nagrada je na Večeri šampiona uručena Ivanki Stojnić, menadžerki za održivi razvoj kompanije Nestlé za tržište jugoistočne Evrope.
"Ovo priznanje primamo sa ogromnim zadovoljstvom, kao potvrdu da zajednica ceni i uviđa značaj izgradnje održivih prehrambenih sistema kroz unapređenje poljoprivrednih praksi, a u cilju očuvanja prirodnih resursa od kojih zavisi sigurnost snabdevanja hranom. Ponosni smo što su prepoznati naši napori ka očuvanju biodiverziteta i ozdravljenju zemljišta za buduće generacije i iskreno verujemo da ćemo inspirisati druge učesnike u agrobiznisu da slede slične korake. Nestlé će kroz dodatne investicije, deljenje ekspertize i podršku održivim praksama nastaviti da doprinosi očuvanju domaćih njiva, modernizaciji srpske poljoprivrede i poboljšanju života lokalnih zajednica", izjavila je Ivanka Stojnić.
Održiva poljoprivreda bila je u fokusu 91. Sajma poljoprivrede, koji je od 18. do 23. maja okupio više od 1.200 izlagača iz 40 zemalja. Predstavnici kompanije Nestlé podelili su svoja bogata iskustva sa održivim praksama na četiri panela, na teme regenerativne poljoprivrede, razvoja lanca vrednosti i osnaživanja dobavljača u prehrambenoj industriji, kao i Uredbe EU o Deforestaciji i njenom uticaju na soju iz regiona.
Ivanka Stojnić govorila je o osnovnim principima regenerativne poljoprivrede, koja se zasniva na univerzalnim agronomskim praksama koje pomažu u zaštiti i obnovi zemljišta i biodiverziteta. Program je započet krajem 2021. godine s najvećim dobavljačima sušenog povrća za Začin C, koji su uz podršku kompanije Nestlé prešli na organska đubriva, sadnju pokrovnih useva, primenu plodoreda i drugih praksi kojima se obnavlja plodnost zemljišta i smanjuju emisije ugljendioksida. U program su potom uključeni i uzgajivači suncokreta i soje, od kojih Nestlé nabavlja osnovne sirovine za Thomy majonez i svoj GARDEN GOURMET asortiman proizvode na biljnoj bazi.
"Nestlé je do sada uložio više od 790.000 švajcarskih franaka u ovaj program, a plan je da ove godine investira još milion. Ova sredstva omogućiće širenje mreže dobavljača i povećanje broja hektara pod regenerativnim praksama. Najveći uspeh programa je to što su domaći poljoprivrednici prepoznali njegov značaj i što s najvećim svetskim proizvođačem hrane i pića grade dugotrajna partnerstva i sigurniju budućnost. Za Nestlé, ovo je dugoročna inicijativa kojom teži da podrži dobavljače i poljoprivrednike u svom lancu snabdevanja da se što više okrenu regenerativnim praksama," naglasila je Marjana Davidović, generalna direktorka kompanije Nestlé za Srbiju, Crnu Goru i Severnu Makedoniju.
Srbija je prva zemlja u regionu koju je Nestlé uključio u ovaj globalni program, sa ciljem očuvanja prirodnih resursa i smanjenja emisija koje izazivaju klimatske promene. Kompanija teži da do 2030. godine 50 odsto ključnih sirovina svih Nestlé proizvoda bude proizvedeno uz implementaciju principa regenerativne poljoprivrede, što je deo njihovog šireg cilja postizanja nultih emisija do 2050. godine.