Bez obzira na to da li imate više godina radnog iskustva ili ste tek diplomirali, u Nestlé-u postoji poslovna prilika za vas.
Regenerativna poljoprivreda

Naša Mapa puta Net Zero pokazuje da skoro dve trećine naših emisija gasova sa efektom staklene bašte potiče iz poljoprivrede, pa je rešavanje tog problema od suštinske važnosti za postizanje naših ciljeva.
Podržavamo poljoprivrednike i proizvođače hrane da uzmu učešće u ovoj transformaciji kroz povećanje regenerativne poljoprivrede, sa ciljem da poboljšamo zdravlje zemljišta, sekvestraciju ugljenika, da podržimo bezbednost hrane, obnovimo vodne resurse i omogućimo biodiverzitet.
U pravcu regenerativnih praksi na poljoprivrednim gazdinstvima
20
%
50
%
Šta je regenerativna poljoprivreda?
Regenerativna poljoprivreda je holistički pristup poljoprivredi koji aktivno podržava tri ključna poljoprivredna resursa – biodiverzitet, vodu i zemljište – i koji u sklopu pravedne tranzicije može biti od koristi zajednicama.
Model kompanije Nestlé oživljava regenerativnu poljoprivredu kroz pet stubova: biodiverzitet, bezbednost i kvalitet vode; zdravlje zemljišta; raznovrsni sistemi useva i integracija stoke; kolektivno i pejzažno delovanje.
-
Biodiverzitet, kolektivno i pejzažno delovanje Cilj nam je da zaštitimo i povećamo biodiverzitet na zemlji i ispod nje. Život biljaka se može poboljšati raznovrsnijim usevima, međuusevima ili sadnjom pokrovnih useva između žetve, dok podsticanje većeg broja mikroorganizama, gljiva i životinjskog sveta – uključujući beskičmenjake, insekte i ptice – može da doprinese poboljšanju ciklusa hranljivih materija u zemljištu, oprašivanju, plodnosti i produktivnosti.
Ekosistemi koji postoje u ovoj vrsti prirodne ravnoteže mogu poboljšati i sredstva za život poljoprivrednika i unaprediti njihovu otpornost na klimatske promene. Na poljoprivrednim gazdinstvima i u predelima iz kojih nabavljamo sirovine, kompanija Nestlé podržava poljoprivrednike obezbeđujući hlad i voćke koje usevima pružaju zaštitu. -
Bezbednost i kvalitet vode Zaštita kvaliteta prirodnih voda i poboljšano upravljanje oskudnim vodnim resursima su od suštinskog značaja za regeneraciju. Prepoznajemo potrebu da odigramo svoju ulogu u pomaganju u zaštiti izvora vode: u domenu našeg poslovanja flaširane vode Nestlé Waters; kroz svoj poljoprivredni lanac snabdevanja i proizvodne operacije; i u zajednicama na koje kompanija Nestlé ima uticaj.
Znatno izraženiji strateški pristup navodnjavanju – od prskalica, do navodnjavanja kap po kap i podzemnog navodnjavanja – isparavanje vode svodi na minimum u poređenju sa površinskim navodnjavanjem. Digitalna tehnologija takođe pomaže gazdinstvima da razumeju kad je zemlji potrebna voda, što može sprečiti njenu prekomernu upotrebu.
Cilj nam je, takođe, da smanjimo unos hemijskih sredstava na poljoprivredna gazdinstva i da optimizujemo organsko đubrenje i biološku kontrolu štetočina kako bismo smanjili oticanje vode.
-
Zdravlje zemljišta Da bismo uzgajali hranu koju jedemo kako mi tako i naši ljubimci, potrebna nam je obradiva zemlja i zdravo zemljište. Ovaj vitalni resurs je decenijama narušavan kroz promenu namene zemljišta, kao što su urbanizacija i krčenje šuma. Zemljište je takođe trpelo štetu od prekomerne primene herbicida i pesticida i prakse uzgajanja monokultura.
Pomažemo u proširenju poljoprivrednih praksi koje doprinose zaštiti zdravlja zemljišta i povećanju organske materije u zemljištu pokretanjem inicijativa regenerativne poljoprivrede kroz svoj program Farmer Connect, koji blisko sarađuje sa više od 500.000 poljoprivrednika i 150.000 dobavljača, kao i sa lokalnim zajednicama.
Inicijative uključuju plodored, zagrtanje biljaka, organska đubriva i minimiziranje obrade zemljišta. Organski „bogato” tlo je produktivnije, održava integritet zemljišta protiv erozije, zadržava više vode i potencijalno skladišti značajne količine ugljenika. -
Raznovrsni sistemi useva i integracija stoke Cilj nam je da u poljoprivredne sisteme integrišemo stoku i optimizujemo ispašu kad je to izvodljivo i od značaja.
Naš rad uključuje korišćenje silvopašnjaka – gde se drveće uvodi u područjima koja se koriste za ispašu stoke – uz mešovitu poljoprivredu stoke i useva, pokrovnih useva radi zaštite zemljišta i poboljšanog upravljanja stajnjakom.
Očekivane koristi obuhvataju zaštitu (za biljni i životinjski svet) od sunca i vetra, organsko đubrenje, poboljšano upravljanje vodom i staništa koja su pogodna za druge vrste poput insekata i ptica. Ovi pristupi gazdinstvima mogu da obezbede i dodatne izvore prihoda. -
Kolektivna i pejzažna delovanja Regenerativne poljoprivredne prakse u stanju su da vide korak dalje od pojedinačnih gazdinstava u pravcu čitavih predela kako bi pomogle u zaštiti ugroženih prirodnih resursa, na primer, regulisanjem korišćenja zajedničkog zemljišta, regionalnim projektima pošumljavanja, zaštitom zajedničkih vodnih resursa i stvaranjem zelenih „koridora” koji imaju za cilj negovanje biodiverziteta.
Prednosti mogu da osete ne samo poljoprivrednici, već i čitave zajednice u smislu blagostanja, profitabilnosti i smanjenih emisija.
Pravedna tranzicija
Regenerativna poljoprivreda postavlja ljude u svoje središte, podržavajući ona rešenja koja odgovaraju njihovim regionima i usevima. Cilj nam je da ljudima u našim lancima snabdevanja omogućimo da izdržavaju sebe i svoje porodice. Uz poštovanje i promociju ljudskih prava, nastojimo da ostvarimo pravedan prelazak na regenerativne prehrambene sisteme. Kompanija Nestlé će do 2025. godine uložiti 1,2 milijardu CHF kako bi pokrenula regenerativnu poljoprivrednu u celom svom lancu snabdevanja.
U Indoneziji i Meksiku, naš pilotski program finansijske podrške za uzgajivače kafe podstiče prelazak na regenerativnu poljoprivredu kroz veće prihode, pokrivajući oko 1000 malih gazdinstava u svakoj zemlji.
Na Obali Slonovače, naš program za ubrzavanje prihoda porodicama koje uzgajaju kakao omogućava da povećaju svoje prihode, da nastave da školuju decu i da koriste lokalnoj sredini. Kroz rad sa malim gazdinstvima na izgradnji veština i znanja, one koriste tehnike za poboljšanje kvaliteta lokalnog zemljišta dok razvijaju nove tokove prihoda uzgajanjem šireg spektra useva.
U Indoneziji, po prvi put uvodimo program osiguranja od vremenskih uslova za više od 800 malih gazdinstava koja uzgajaju kafu i isporučuju je robnoj marki Nescafé . Program osiguranja, u saradnji sa kompanijom Blue Marble, specijalizovanom za osiguranje od klimatskih uslova, obezbeđuje finansijsku zaštitu kako bi pružio pomoć poljoprivrednicima koji se suočavaju sa nepredvidivim vremenskim obrascima padavina i jakih suša.
Uspeh pilotskih programa
Naš poljoprivredni okvir, vođen agroekološkim načelima i praksama, predstavlja holistički model koji smatra da je zdravo, organski bogato tlo od vitalnog značaja u zaštiti i obnavljanju zemljišta.
Naša strategija započinje pilotskim programima na poljoprivrednim gazdinstvima radi provere i potvrde novih tehnologija i rešenja zasnovanih na prirodi. Nakon što se pilotski program pokaže uspešnim, proširujemo ga u referentna gazdinstva poljoprivrednih preduzetnika, u različitim zemljama i regionima, budući da se zemljište i klimatski uslovi razlikuju. Učesnike u našoj privrednoj delatnosti takođe podstičemo da se usklade na zajedničkim okvirima i metrikama za regenerativnu poljoprivredu.
Harmonizovan pristup
U 2023. godini, kompanija Nestlé se pridružila liderima u svojoj privrednoj delatnosti, udruženjima poljoprivrednika i zajednicama kako bi istražili nov harmonizovan pristup poljoprivredi koji je zasnovan na rezultatima.
Sazvan od strane Platforme Inicijative održive poljoprivrede (SAI), Regenerating Together, on obuhvata holistički pristup poljoprivredi, nadahnut agroekološkim načelima. Podržava tri ključna poljoprivredna resursa – zemljište, vodu i biodiverzitet – i ima za cilj da donese koristi poljoprivrednim zajednicama.
Regenerativna poljoprivreda na delu
Saradnja na razvoju regenerativnih poljoprivrednih tehnika
Kompanija Nestlé France sarađuje sa različitim zainteresovanim stranama u nabavci ključnih sastojaka od poljoprivrednih gazdinstava koja prelaze na regenerativnu poljoprivredu. Ovaj konzorcijum uključuje Earthworm Foundation, Kermap, Inrae i Agro-transfer i pomaže u razvoju regenerativnih tehnika, kao što su pokrovni usevi, plodored i smanjena obrada zemljišta. Projekat ima za cilj povećanje organske materije u zemljištu, čime se povećavaju plodnost i prinosi.
Poljoprivrednici stoje u pozadini tranzicije u oblasti mlečnih proizvoda
Program sertifikacije Nature por NINHO® u Brazilu nagrađuje poljoprivrednike koji usvajaju regenerativne poljoprivredne prakse. Više od 100 poljoprivrednika u ovom programu koji su dostigli „ekspertski” status izveštavaju o poboljšanju zdravlja zemljišta i biodiverziteta, kao i o pozitivnom uticaju na vodne resurse.
Dobavljači svežeg mleka kompanije Nestlé iz Ujedinjenog Kraljevstva od decembra 2021. godine prate regenerativni plan, uz mere koje uključuju usredsređenost na biodiverzitet i zdravlje zemljišta i životinja. Njihovi dosadašnji napori rezultovali su padom prosečnih emisija gasova sa efektom staklene bašte poljoprivrednih gazdinstava od 19% u prve dve godine.
Održavanje rashlađenosti poljoprivrednih gazdinstava
Zajedno sa partnerima Poljoprivrednim fakultetom u Krakovu, Udruženjem uzgajivača, kompanijama Agrosimex i Syngenta, podržavali smo poljske poljoprivrednike da pomognu u obnavljanju zdravlja zemljišta i da kvantifikuju potencijal hvatanja ugljenika na svojim gazdinstvima u okviru novog Zelenog programa – pionirskog plana da do 2050. godine Evropa postane klimatski neutralna.
Projekat je obuhvatio sadnju pokrovnih useva na 220 hektara poljoprivrednog zemljišta i uvođenje huminskih kiselina na još 180 hektara. Zatim pratimo podatke o zdravlju zemljišta posmatrajući organsku materiju, štetočine i vremenske prilike kako bismo na osnovu tih informacija donosili buduće odluke i koristili sirovine.
Rezultati iz uzoraka zemljišta i primarnih podataka sa gazdinstava obrađuju se pomoću alatke Cool Farm (CFT) i procena životnih ciklusa Cradle-to-Farmgate koje sprovodi Poljoprivredni fakultet u Krakovu. Prvi izveštaji su bili ohrabrujući – pružajući informacije za oblikovanje regenerativnih poljoprivrednih praksi radi povećanja organske materije u zemljištu i potencijala za hvatanje ugljenika.
Težište je na obrazovanju i obuci dobavljača i jačanju inicijativa. Sve to je deo naše rešenosti da se regenerativna poljoprivreda pokreće u pravom smeru.